web
analytics

فولاد ریختگی بینیتی

بینیت در فولاد ساختار پیچیده ای است که تداعی کننده استحکام و چقرمگی می باشد. بینیت معمولا در حین کویئج برای سخت کاری ایجاد می شود. مزیت کاربردی فولادهای بینیتی، استحکام بالا و انعطاف پذیری مناسب می باشد. این نوع فولادها به علت وجود ساختار بینیتی نسبت به ساختار مارتنزیتی جوش پذیری بهتری دارد. علاوه بر این کربن این فولادها معمولا بالا نیست.

بینیت از سال 1920 کشف و بررسی شده است ولی بر خلاف خوش بینی ها و  پتانسیل های بسیار خوب ابتدایی، فولادهای بینیتی تجاری با فاصله زمانی نسبتا زیادی تولید و کاربردی شده اند.

در ابتدا ساختارهای بینیتی به علت وجود ذرات ضخیم  بهتر از ساختارهای کوینج وتمپر شده نبودند. بعد از اصلاح ترکیب شیمیایی با اضافه شدن مولیبدن، بر و سیلیسیم، امکان تولید فولادهای تمام بینیتی فراهم شد. یکی از مهمترین موفقیت ها تولید فولادهای 2Cr-1Mo مقاوم به خزش بود. در سال 1940 این فولاد بینیتی مقاومترین فولاد به خزش ابداع شده بود.

در کاربردهایی که ضربه و سایش به صورت همزمان وجود داردمشکل اصلی طراح انتخاب آلیاژی با چقرمگی مناسب به صورتی است که سختی و انرژی ضربه بالا داشته باشد. معمولا حفظ انعطاف پذیری و انرژی ضربه بالا در سختی های بالا مشکل و در برخی موارد غیر ممکن می باشد. برخی مواد پیشرفته دارای خصوصیات ذکر شده می باشند که در موارد خاص به کار می روند ولی به علت بالا بودن هزینه تولید و مواد اولیه برای کاربردهای عمومی استفاده از این گونه مواد مقرون به صرفه نیست.

به هر حال با توجه به چقرمگی،سختی، جوش پذیری،خواص مکانیکی و شرایط کاری هر قطعه باید فولاد مناسب و مقرون به صرفه انتخاب شود. جدول زیر به صورت خلاصه مشخصات پر مصرف ترین آلیاژهای مقاوم به سایش را نشان می دهد. هر آلیاژ نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود دارد با توجه به جدول بهترین انتخاب ممکن در شرایط ضربه و سایش و فولاد بینیتی می باشد.

تحقیقات پیوسته و تجربیات شرکت اصفهان مالیبل منجر به تولید فولادی با سختی 48-55      راکول Cانرژی ضربه بیشتر از 100 ژول شده که به طراحان امکان جایگزینی این آلیاژ با بسیاری از آلیاژهای متداول خواهد شد. در بسیاری از موارد این فولاد می توان حتی جایگزین فولاد آستنیتی پر منگنز ( هاد فیلد) نیز شود.

مزایای فولاد بینیتی EMC1

      جوش پذیری

      - سختی 48-55  راکول انرژی ضربه بالای 100 ژول

      - چقرمگی و مقاومت به شکست در ضمن مقاوم به سایش بودن

      - قیمت رقابتی

-امکان ماشینکاری قبل از عملیات حرارتی

 

 

 

 

Wear Resistant Alloys