web
analytics

نفت، گاز و پتروشیمی

English Page 

  

آلیاژهای مقاوم به خوردگی ریختگی بیشترین کاربرد را در صنایع شیمیایی و نفت وگاز دارند.در این صنایع مواد مختلف نفتی، اسید هاو بازهای قوی، گازهای خورنده، مواد آلی و ترکیباتی از این مواد وجود دارند. برای کاهش تخریب خطوط لوله و تجهیزات بکار رفته در این صنایع انتخاب آلیاژ مناسب اهمیت زیادی داردپارامترهای محیطی موثر در خوردگی آلیاژها عبارتند از :

 - دما

 - غلظت یون کلر

 - فشار جزیی CO2

 - فشار جزیی H2S 

 - PH محیط

  وجود یا عدم وجود گوگرد علاوه بر عوامل مذکور باعث تاثیر در پایداری لایه رویین شده، سهولت خوردگی، افزایش نرخ حل شدن فلز، و افزایش ریسک خوردگی تنشی SCC می شود

 نيكل و آلياژهاي نيكل گروه مهمي از مواد مقام به خوردگي را تشكيل مي‌دهند. نيكل در برابر خيلي از مواد خورنده و خصوصاً محلول‌هاي بازي مقاوم مي‌باشد. در واقع مي‌توان گفت مقاومت آلياژها در برابر هيدروكسيد سديم متناسب با مقدار نيكل آنها مي‌باشد. مثلاً چدن حاوي 2 درصد نيكل مقاوم‌تر از چدن غير‌آلياژي مي‌باشد. مقاومت به خوردگي تنشي با افزايش نيكل به بيش از 15 درصد افزايش مشخصی مي یابد. مثلاً اينكونل ها مقاومت عالي در برابر خوردگي تنشي دارند و به همين دليل كاربردهاي زيادي يافته‌اند. نيكل در برابر محلول‌هاي اسيدي ضعيف نيز مقاومت خوبي دارد و در صنايع غذايي به مقدار زيادي استفاده مي‌شود. نيكل براي استحكام در دماي بالا نيز مناسب است ولي در صورت وجود گوگرد در گازها در دماي بالا خوردگي تشديد مي‌شود.

 

 

آمار بازدید
بازدید امروز : 72نفر
بازدید دیروز : 177 نفر
بازدید کلی : 103191 نفر
افراد آنلاین : 1 نفر
IP شما :54.227.17.101
اطلاعات تماس

اصفهان ، اتوبان ذوب آهن، منطقه صنعتي اشترجان ، خيابان پنجم ، شماره 112

کدپستي : 8465196665
تلفن :   5-03137609821
فاکس :  03137609823

w w w . e m c a s t i n g . c o m
i n f o @ e m c a s t i  n g . c o m

 E M C

   Durable+ 

   Casting Your Dreams